Dachy skośne – dwuspadowe, kopertowe i inne

chimney on the roof of the house against the blue sky

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Ma wielkie znaczenie zarówno dla ochrony domowników przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, dla gospodarki energetycznej domu, ale również dla estetyki całego budynku. We współczesnym budownictwie jednorodzinnym stosuje się już prawie wyłącznie dachy skośne, czyli takie, których poszczególne płaty nachylone są pod pewnym kątem w stosunku do powierzchni, umożliwiając spływanie deszczu oraz zsuwanie się mas śniegu. Oto kilka rodzajów dachów skośnych, które w zależności od stopnia skomplikowania projektu stosowane mogą być do nakrycia całej bryły budynku lub poszczególnych jego segmentów – w tym drugim wypadku nazywamy je dachami wielopołaciowymi.

Dach jednospadowy

Ten rodzaj dachu posiada tylko jeden, nachylony w danym kierunku płat, nadający przekrojowi domu kształt trapezu prostokątnego. Stosowany najczęściej w przypadku budynków, których odległość między ścianami jest nie większa niż 6 metrów, oraz w przybudówkach.

Dach dwuspadowy

Nazywany również dachem szczytowym lub siodłowym, składa się z dwóch przeciwległych połaci, stykających się swoimi górnymi krawędziami. Górna część ścian pomiędzy połaciami ma charakterystyczny, trójkątny kształt, zwany szczytem. Szczyt ten, w zależności od kąta nachylenia i długości połaci, może być symetryczny lub asymetryczny.

Dach naczółkowy

Jest dach dwuspadowy, który dodatkowo posiada umieszczone ukośnie w górnej części ścian szczytowych niewielkie, trójkątne naczółki (połacie). W zależności od kąta ich nachylenia, tworzy użytkowe lub nieużytkowe poddasze.

Dach kopertowy

Ten rodzaj dachu posiada cztery połacie. Dwie z nich, rozciągające się po dłuższych krawędziach budynków, mają kształt trapezu, zaś dwie węższe: trójkątów. W rzucie górnym dach ten przypomina kopertę, stąd jego nazwa.

Dach namiotowy

Podobnie jak wyżej opisany dach kopertowy, dach namiotowy posiada cztery połacie, wszystkie jednak posiadają trójkątny kształt i zbiegają się w jednym punkcie. Służą jako zadaszenie dla budynków na planie wielokąta foremnego, czyli najczęściej kwadratu.

Dach mansardowy

To rodzaj dachu łamanego, czyli takiego, w którym poszczególne połacie dzielą się na dwie części, każda z nich jest nachylona pod nieco innym stopniem – w przypadku dachu mansardowego górne połacie są ustawione pod mniejszym kątem w stosunku do powierzchni. Takie rozwiązanie pozwala na łatwiejsze zagospodarowanie poddasza.

Dach pogrążony

Ten dach stanowi przeciwieństwo dachu dwuspadowego – podobnie jak on posiada on dwie połacie, jednak nie są one nachylone ku górze, lecz ku dołowi, tworząc kształt podobny do litery V. W miejscu ich zetknięcia umieszczę się rynnę, odpowiedzialną za odprowadzanie wody deszczowej.

Jednym z wiodących na polskim rynku przedsiębiorstw, zajmujących się profesjonalnym wykonywaniem dachów i dostarczaniem materiałów dachowych, jest firma Ambit Pokrycia Dachowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *