Instalacja paneli solarnych – jak się do niej przygotować?

solar-panels

Właściwa instalacja paneli solarnych ma duży wpływ na późniejsze funkcjonowanie panelu, czyli na to, jak dużo energii uda się pozyskać z promieni słonecznych. Odpowiednie usytuowanie i zamocowanie paneli na dachu lub innym przewidzianym do tego miejscu to połowa sukcesu.

Przed montażem paneli solarnych trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Panele solarne pracują zwykle przez ok. 20 lat. Aby umożliwić im długotrwałą, bezawaryjną pracę należy tak zabezpieczyć lub odnowić powierzchnię dachu, aby jej późniejsza renowacja nie była konieczna i w następstwie nie trzeba było demontować urządzeń.
  2. Połać dachu powinna być na tyle duża, aby swobodnie można było na niej instalować cały zestaw paneli solarnych.
  3. Ważny jest także wybór miejsca, w którym jest jak najmniej nadbudówek, kominów czy też szybów wentylacyjnych. Dodatkowe tego typu przeszkody podnoszą cenę inwestycji
    i znacząco obniżają sprawność jej funkcjonowania.
  4. Dach i instalowane panele solarne nie mogą być zacieniane przez drzewa lub inne budynki.
  5. Do prawidłowego działania paneli solarnych konieczne jest zachowanie odpowiedniego kąta ich nachylenia w stosunku do powierzchni ziemi. Chodzi o to, aby pozyskiwanie energii słonecznej było jak największe. W Polsce przyjmuje się, że nachylenie paneli powinno wynosić od 34 do 70 stopni.
  6. W przypadku miejsc o zbyt płaskiej konstrukcji warto zamontować specjalne wsporniki, chociaż na rynku dostępne są już nowoczesne rozwiązania pozwalające na instalację paneli solarnych na płaskich dachach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *