Jak oszczędzać energię w domu?

evening-842417_640

Zarządzanie energią – od razu po usłyszeniu tego słowa z pewnością przyjdzie nam na myśl wiele jego możliwych znaczeń. Prawdą jest, że istnieje ich całkiem sporo – my jednak skupimy się na tym odnoszącym się do oszczędzania energii w sektorze biznesowym, publicznym oraz w domach prywatnych.

Czym zatem jest zarządzanie energią?

Otóż termin ten, w wyżej wspomnianym kontekście, tyczy się monitorowania, kontrolowania oraz odpowiedniej konserwacji energii w obrębie danego budynku lub organizacji. Zazwyczaj składa się on z następujących kroków:

 1. Mierzenie wykorzystania energii oraz zbieranie danych na ten temat.
 2. Odnajdywanie szans na oszczędzenie energii i szacowanie, ile każda z nich jest w stanie przynieść nam korzyści. Zazwyczaj analizuje się wtedy wyżej dane z wyżej wspomnianego kroku, a jednocześnie szuka oszczędności w wymianie różnego rodzaju sprzętu (na przykład oświetlenia) bądź też poprawie izolacji budynku.
 3. Podejmowanie odpowiednich kroków, by w pełni wykorzystać znalezione w drugim kroku szansę? zazwyczaj rozpoczyna się od tych największych i ?skazanych na powodzenie?, najbardziej efektywnych.
 4. Śledzenie wszystkich wprowadzonych przez siebie zmian celem zaobserwowania, czy nasz wysiłek rzeczywiście się opłacił i czy warto go kontynuować.
 5. Jeżeli uznamy, że warto, a całe przedsięwzięcie jest opłacalne, wracamy do drugiego punktu i powtarzamy wszystkie czynności. Robimy to do momentu, w którym osiągniemy zadowalający nas poziom oszczędności.

Mylne jest wysnuwane przez wiele osób stwierdzenie, iż zarządzanie energią tyczy się wyłącznie tych akcji, mających na celu lepsze wykorzystanie istniejących już rozwiązań oraz urządzeń. Taki pogląd ogranicza cały proces zarządzania jedynie do behawioralnych aspektów oszczędzania energii (na przykład zachęcania ludzi do rzadszego korzystania ze sprzętów elektrycznych). Powyżej wspomniane kroki tłumaczące tak naprawdę, czym jest zarządzanie energią tłumaczą, że to tylko od nas zależy, czy rozważymy skorzystanie ze środków zakładających zakup nowego wyposażenia, czy też zdecydujemy się na ulepszenie różnego rodzaju struktur (zamiast zatem wymienić system grzewczy, przeprowadzimy jego izolację – to oczywiście przykład).

Inne znaczenia zarządzania energią

Termin zarządzanie energią nie zamyka się w obrębie oszczędzania energii w budynkach, a ma swoje zastosowanie również na innych polach:

 • Jest to coś, co robią dostawcy energii, by upewnić się, że ich elektrownie oraz odnawialne źródła generują odpowiednie ilości energii będące w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na nią.
 • Termin ten odnosi się do technik zarządzania oraz kontrolowania poziomów swojej własnej wewnętrznej energii (czyli do czegoś zupełnie odległego od elektryczności).
 • Ma on swoje zastosowanie również w lotnictwie – jest umiejętnością, której uczy się pilot, a która również daleka jest od oszczędzania energii elektrycznej.

Oczywiście wieloznaczność terminu wcale nie czyni go mniej ważnym z punktu widzenia osób mających na celu oszczędzenie jakiejś ilości pieniędzy

Zarządzanie energią w domu

Podczas gdy zarządzanie energią już od dawna cieszy się sporą popularnością w większych budynkach, od niedawna stało się nieodzownym elementem również mniejszych domów. Większość ich właścicieli nie zdaje sobie sprawy z prawdziwego znaczenia tego terminu, podchodząc do oszczędzania energii w sposób chaotyczny, nieprzemyślany, a to właśnie monitorowanie jest kluczem do sukcesywnego zarządzania energią. Jeżeli zatem posiadamy własny dom i chcemy zaoszczędzić na energii elektrycznej, nie bądźmy odstraszeni faktem, iż z zarządzania energią korzystają w większości firmy, sami również opracujmy plan, śledźmy nasze postępy w tej kwestii i po prostu dbajmy o to, by zrobić to w tak porządny sposób, jak to tylko możliwe.

Dlaczego jest to tak ważne?

Odpowiednie zarządzanie energią jest składnikiem kluczowym w oszczędzaniu jej. Jego waga tyczy się również globalnej potrzeby oszczędzania energii, a także spadku cen za energię, mniejszej emisji dwutlenku węgla i wielu innych czynników. Globalne spojrzenie na sprawę zakłada:

 • Zredukowanie zniszczeń, jakie człowiek wywołuje w kontekście naszej planety, Ziemi oczywiście z myślą o przyszłych pokoleniach.
 • Zredukowanie naszego uzależnienia od paliw kopalnianych, których zasoby powoli wraz z czasem w regularnym tempie.

Zarządzanie energią to proces stały

Terminu zarządzania energią nie należy utożsamiać z czymś jednorazowym, co należy zrobić, a potem można o tym zapomnieć. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kluczowym jego elementem jest analiza pozyskiwanych danych (a wcześniej: ich zdobywanie) – ta nie może się zakończyć na pierwszym raporcie i powinna trwać latami. Oczywiste jest, iż wraz z czasem i wprowadzaniem kolejnych metod zmiany będą coraz mniej zauważalne (będziemy w końcu skupiać się na coraz mniej efektywnych formach oszczędzania energii), jednak każda zmiana ma tutaj znaczenie.

Co powinniśmy robić? Przede wszystkim absolutnym minimum wydaje się tutaj być spojrzenie na zbierane przez siebie dane raz w miesiącu, by upewnić się, że nie zmierzamy w złym kierunku, a w stosunku do ubiegłego miesiąca nic nie uległo pogorszeniu. Tylko wtedy będziemy w stanie reagować na wszelkie negatywne zmiany i dowiadywać się, co przyczyniło się do tych pozytywnych. Idealnie jednak byłoby sprawdzać stan naszych oszczędności (spisywać stan licznika i tak dalej) raz na tydzień jeżeli oczywiście czas jest w stanie nam na to pozwolić.

Podsumowanie

Zarządzanie energią to termin znajomy biznesmenom, a warty do przyswojenia również dla osób prywatnych. To od jego odpowiedniego zrozumienia oraz zaimplementowania w życie może zależeć przyszłość energetyczna nie tylko naszego gospodarstwa domowego, ale i całego świata. Dlatego też

One Response to Jak oszczędzać energię w domu?

 1. Beata pisze:

  Dzięki, bardzo ważne rady !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *