Nowoczesna obróbka materiałowa

3D-Illustration CNC Metalfräse

Maszyny CNC to po prostu skrót angielskiej nazwy: Computerized Numerical Control, co przetłumaczone, jako „komputerowa kontrola numeryczna”, odnosi się do elektronicznej metody sterowania obrabiarek, czyli maszyn CNC służących do obróbki skrawaniem (tokarki, wiertarki, frezarki, itd.) i formowania plastycznego (prasy, prasy krawędziowe, zaginarki, wytłaczarki, itd.)

Sterowanie CNC jest unowocześnionym sterowaniem numerycznym (NC), w którym informacja nie była przechowywana, jako kompletny program komputerowy (i sam procesor) w sterowaniu maszyny, ale była odczytywana w zestawach z perforowanej taśmy. Pierwsze sterowanie maszyn CNC zostało uruchomione w połowie lat sześćdziesiątych. Wiek technologii CNC rozpoczął się w połowie lat siedemdziesiątych. Pozwoliło to zracjonalizować produkcję masową, seryjną i jednostkową, dzięki znacznie szybszemu i bardzo precyzyjnemu ruchowi przedmiotów obrabianych i narzędzi. Dzisiaj prawie wszystkie nowo opracowane obrabiarki wyposażone są w sterowanie CNC. Ale na świecie wciąż istnieje spora spuścizna konwencjonalnych obrabiarek.

Rozwój rynku

Już na początku lat 80. podejmowano próby uproszczenia programowania CNC i pozostawienia programowania DIN / ISO. Doprowadziło to do opracowania tak zwanego programowania warsztatowego (WOP), które ma przyjazny dla użytkownika i uproszczony interfejs programowania CAD. Ta metoda ma ugruntowaną pozycję szczególnie w przetwórstwie drewna i tworzyw sztucznych na centrach obróbczych CNC i produkcji poszczególnych części.

Ponadto, przy DNC (Distributed Numerical Control = rozproszone sterowanie numeryczne), polegające na sieciowym podziale pracy – tworzenie i sprawdzenie programu w biurze, symulacje, sprawdzanie i poprawianie błędów, optymalizacja i wreszcie transfer do miejsca używania, doskonale sprawdza się w codziennej praktyce. Tego rodzaju programowanie staje się coraz ważniejsze, szczególnie w przypadku produkcji jednoczęściowej i małoseryjnej, ponieważ w tym przypadku czas przestoju programowania na maszynie może zostać znacznie skrócony, dzięki czemu maszyny mogą być bardziej produktywne.

Przez jakiś czas tak zwany soft CNC podbił rynek sterowania CNC. W miękkim CNC wszystkie funkcje kontrolne, w tym kontrola pozycji, nie działają, jako elektronicznie sterowane, indywidualne podmioty (sprzęt), lecz jako programy (oprogramowanie) w standardowym komputerze przemysłowym. Takie systemy są zasadniczo znacznie tańsze. Ponadto są łatwiejsze w utrzymaniu, rozszerzeniu lub dostosowaniu. Napęd jest sprzężony za pośrednictwem karty PC poprzez cyfrowy system połączeń kablowych (tradycyjnych lub światłowodów).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *