Poznaj podstawowe zadania bezpiecznika automatycznego

bezpiecznik-automatyczny-25a-ghs101-e27

Wyłącznik nadmiarowo-prądowy znajduje się niemal w każdej skrzynce rozdzielczej przynależącej do instalacji elektrycznej. Jego funkcja w zabezpieczeniu obwodów elektrycznych jest nieoceniona. Poznaj podstawowe zadania bezpiecznika i dowiedz się, jak jest zbudowany.

Zadania bezpiecznika

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej zapewnione jest dzięki obecności w obwodzie bezpieczników automatycznych. Te niewielkie elementy odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu instalacji poprzez odcięcie dopływu prądu. Wśród najważniejszych zadań, jakie pełnią, wyróżniamy:

1. Zabezpieczenie obwodu przed zbyt dużym natężeniem prądu

Przewody w instalacji elektrycznej posiadają własną, charakterystyczną wartość natężenia prądu, możliwą do przeniesienia bez ryzyka wystąpienia spięć elektrycznych. Przekroczenie bezpiecznego natężenia może spowodować niebezpieczne nagrzanie się przewodu. Długotrwałe utrzymywanie się na obwodzie wysokiej temperatury może spowodować utratę własności izolacyjnych przez przewody, które zaczną ulegać topieniu. Aby nie doprowadzić do tak niebezpiecznej sytuacji, niezbędnym elementem wyposażenia obwodu jest bezpiecznik automatyczny – https://www.kontaktuj.pl/bezpiecznik-automatyczny-25a-ghs101-e27,29,18888,204 który w odpowiednim momencie przerywa przepływ prądu. Czas jego zadziałania uzależniony jest od natężenia prądu i waha się pomiędzy 0,2 s do dwóch godzin.

2. Zabezpieczenie obwodu przed skutkami zwarć elektrycznych

Zwarcia elektryczne mogą wystąpić w domowej instalacji elektrycznej w sytuacji niewielkiego oporu pomiędzy przewodem fazowym a neutralnym. Tak niewielki opór powoduje przepływ prądu o bardzo dużym natężeniu, który może spowodować poważne konsekwencje. W przypadku wystąpienia zwarcia instalacji elektrycznej, bezpiecznik automatyczny musi zadziałać w bardzo krótkim czasie (mniej niż 30 milisekund).

Budowa bezpiecznika

Najważniejszymi elementami budowy bezpiecznika automatycznego są dwa moduły: wyzwalacz zwarciowy i przeciążeniowy. Wyzwalacz zwarciowy reaguje na na zmiany pola elektromagnetycznego, a wyzwalacz przeciążeniowy – na wygięcie bimetalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *