Przygotowanie terenów podmokłych do prac budowalnych – Igłofiltry

iglofiltry

Do obniżania poziomu wód gruntowych stosuje się instalacje igłofiltrowe, zwane również igłofiltrami. Wykorzystywane są zwykle przy odwadnianiu wykopów budowlanych i inżynieryjnych. Sprawdźcie w jaki sposób przygotowuje się tereny podmokłe na potrzeby prac budowlanych.

Jak działają igłofiltry

Igłofiltry to przewody rurowe zakończone filtrem, czyli krótką perforacją. Przewód umieszczany jest w gruncie na takiej głębokości, by sekcja perforacji sięgać mogła poniżej docelowego poziomu wód gruntowych (zwykle wynosi 4-6 m ).

-Igłofiltry umieszczane są przeważnie wokół lub obok wykopu przy zachowaniu metrowych odstępów. Podłącza się je do ciągu kolektorów ssących, a te z kolei do agregatu pompowego, który wytwarzając podciśnienie pozwala na zassanie wody z poziomu filtra i bieżące odprowadzanie jej z układu. W rezultacie dochodzi do obniżenia wody w gruncie, co umożliwia np. prace na wykopach czy układanie rur kanalizacyjnych – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący wypożyczalnię sprzętu budowlanego RAMIRENT.

Instalacje igłofiltrowe umieszcza się w gruncie poprzez proces wpłukiwania, który opiera się na dostarczaniu strumienia wodnego pod ciśnieniem do rury wpłukującej przez węże wpłukujące. Dzięki temu strumieniowi możliwe jest wprowadzanie rury wpłukującej w głąb gruntu. Wąż zostaje odłączony po wprowadzeniu rury, do której wtedy wprowadza się igłofiltr. Następnie rurę wyciąga się z gruntu, a wypłukany igłofiltr można podłączyć do kolektora ssącego.

Zastosowanie

Instalacje igłofiltrowe wykorzystywane są przede wszystkim do:

  • okresowego odwadniania (obniżenia poziomu wody na potrzeby prac konstrukcyjnych i inżynieryjnych, które wymagają wykopów sięgających poniżej naturalnego poziomu gruntowych wód),
  • ogólnego obniżania poziomu wód gruntowych,
  • odwadniania wykopów budowlanych,
  • odwadniania geotechnicznego, czyli do obniżenia poziomu wody w celu zwiększenia stabilności i konsolidacji gruntu.

Ponadto, igłofiltry stosuje się także w rolnictwie oraz do uzyskiwania wody dla celów pitnych, ogrodniczych oraz nawodnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *