Rodzaje elektronarzędzi

Monter.Mczyzna montuje w cianie gniazdko elektryczne, przycze internetu

Elektronarzędzia, jak sama nazwa wskazuje, to narzędzia zasilane prądem elektrycznym. Wykorzystywane są głównie w branżach przemysłowych, na przykład do prac remontowych, budowlanych czy montażowych. Trudno wyobrazić sobie nowoczesną i fachową firmę na rynku, która funkcjonowałaby bez elektronarzędzi. Jakie mamy rodzaje elektronarzędzi i dlaczego tak bardzo ułatwiają nam pracę?

Elektronarzędzia nie tylko w przemyśle

Elektronarzędzia kojarzą nam się przede wszystkim z przemysłem i wszelkiego rodzaju warsztatami. Tymczasem zalicza się do nich także niektóre sprzęty ogrodowe i domowe. Czyli co dokładnie? Kosiarki, kosy i podkaszarki elektryczne, które ułatwiają pielęgnację trawników oraz przycinanie zarośli. Do elektronarzędzi ogrodowych zaliczamy także nożyce do żywopłotów, kultywatory, aeratory czy myjki wysokociśnieniowe, których używa się do czyszczenia posadzek, tarasów, ścieżek ogrodowych i samochodów. Elektronarzędzia domowe to sprzęty kuchenne zasilane prądem, takie jak mikser, robot kuchenny czy elektryczny otwieracz do puszek. Poza kuchnią w domu używamy jeszcze na co dzień odkurzacza, żelazka i coraz rzadziej maszyny do szycia.

Elektronarzędzia w budownictwie

Budownictwo jest bardzo szeroką branżą, zwłaszcza jeśli mówimy o budownictwie „pod klucz”, a więc stawianiu budynków mieszkalnych, do których możemy od razu się wprowadzić – mówi przedstawiciel firmy DOMBUD z Katowic. Najczęściej używane elektronarzędzia, które kojarzy każdy fachowiec, to wszelkiego rodzaju wiertarki, wkrętarki, frezarki i strugarki. Na budowie używa się także mieszadeł, kompresorów, pistoletów do malowania i klejenia, gwoździarek oraz zszywaczy elektrycznych. Przy remontach niezbędne bywają opalarki i piaskarki, które pozwalają na sprawne usunięcie starych powłok. Trudno wyobrazić sobie prace wykończeniowe bez wykorzystania elektronarzędzi – trwałyby znacznie dłużej, gdyby robotnicy mieli do dyspozycji tylko narzędzia ręczne. Ponadto sprzęty zasilane prądem są znacznie bardziej precyzyjne.

Elektronarzędzia warsztatowe

W warsztatach oraz firmach produkcyjnych również wykorzystuje się elektronarzędzia. Dzięki pilarkom możemy przycinać elementy wykonane z różnego rodzaju materiałów, wycinać w nich dowolne kształty czy kształtować bruzdy, w których prowadzone będą przewody elektryczne. Szlifierki pozwalają na wykończenie drewna, metalu, kamienia. W warsztatach znajdziemy także tokarki, specjalne odkurzacze, które mogą zasysać pyły i wióry powstałe przy używaniu innych narzędzi, spawarki do łączenia elementów stalowych czy lutownice, którymi łączy się przewody, druty i układy elektryczne. Użycie elektronarzędzi usprawnia naprawę, konserwację i produkcję w każdym zakładzie przemysłowym, podobnie jak prace domowe wykonywane na co dzień.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *