Rola modelowania 3D w projektowaniu domów

building house - bricks and project for construction industry

Własny dom to wizytówka właściciela. Dokładnie zaprojektowany, bezpieczny, nowoczesny, elegancki, wyposażony we wszystkie niezbędne elementy. Dom marzeń, na który ciężko się pracuje. Żadna pomyłka nie wchodzi zatem w grę. O czym należy pamiętać przy projekcie własnego lokum i jaką rolę odgrywa modelowanie 3D? O tym poniżej.

Cechy dobrego projektanta

Proces stworzenia atrakcyjnego projektu nie jest wcale taki prosty, ponieważ składa się z kilku etapów. Projektant powinien posiadać dużą wiedzę techniczną, umiejętność zagospodarowania przestrzeni oraz znajomość współczesnych trendów budowlanych – wylicza projektant z firmy budowlanej Ribet zajmującej się m.in. projektowaniem domów z wykorzystaniem modelowania trójwymiarowego. Polskie przepisy wyraźnie określają, że osoba zajmująca się projektowaniem powinna mieć ukończone wyższe studia inżynierskie na kierunku architektonicznym lub konstrukcyjnym oraz przynależeć do jednego z samorządów zawodowych, np. do izby architektów. Dzięki tym umiejętnościom może przełożyć zapotrzebowanie klienta na odpowiedni projekt dostosowany do życzeń.

Projekt wspomagany programem graficznym

Obecne czasy wykorzystujące nowoczesne technologie w każdej dziedzinie życia wymagają również doskonałej obsługi programów komputerowych, które pomagają w zaprojektowaniu wszystkich detali domu oraz jego wizualizacji. Jest to jedna z najlepszych metod przedstawiania projektowanego obiektu wykorzystywana w wielu firmach zajmujących się budownictwem. Korzystają z niej graficy, architekci, konstruktorzy oraz inne osoby zaangażowane w projektowanie. Kreowanie trójwymiarowej wirtualnej rzeczywistości jest nieograniczone, dzięki czemu klient może zobaczyć wizualizację swojego przyszłego domu oddającą dokładne proporcje, wielkość budynku oraz materiały, z jakich będzie wykonany.

Udogodnienie dla klienta

Projektowanie domu w technice 3D ma podobne procesy, które są wykorzystywane w standardowej pracy, jednakże odbywają się one na ekranie komputera. Rysunek projektu budowlanego jest przenoszony przez grafika i zamieniany w wersję elektroniczną dzięki odpowiedniemu programowi do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Model jest tworzony w grafice wektorowej polegającej na uporządkowanym rysowaniu i łączeniu linii, które pokazują obrys wszystkich elementów domu. Efekt finalny ukazuje budynek w wersji 3D, którą można dowolnie obracać, dzięki czemu klient doskonale widzi, jak w przyszłości może wyglądać zaprojektowany budynek.

Projektowanie i budowa domów to tylko jedne z kilku dostępnych usług oferowanych przez polską firmę budowlaną Ribet. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania Archicad, pozwalającego modelować budynki w trójwymiarze, klient w dowolnej fazie tworzenia może wnosić zmiany, które są natychmiast realizowane. Ponadto cała faza projektowa jest monitorowana, a klient ma dostęp do wszelkich informacji za pomocą dostępu do specjalnego portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *