Samodzielny audyt energetyczny

future-of-phoenix-energy-audits

Każdy z nas z pewnością słyszał już na temat efektywnych energetycznie domach, które ponoć sprawdzają się doskonale – ponoć, bo my zapewne nie mieliśmy szansy zainwestowania w tego typu budynek. Jedno jest pewne – my także chcemy zwiększyć efektywność i konserwację energii w naszym mieszkaniu, w związku z czym kupujemy energooszczędne żarówki, przykręcamy termostat i stosujemy się do różnego rodzaju porad widniejących w Internecie. Tak naprawdę jednak pod koniec miesiąca zauważamy, że oszczędności nie są aż takie duże, a na pewno są nieproporcjonalne do wysiłku. Czemu tak się dzieje?

Otóż zanim wydamy masę pieniędzy na – najnowsze i najlepsze? energooszczędne produkty lub poradniki, w jaki sposób moglibyśmy zaoszczędzić, powinniśmy opracować specjalny plan i zastanowić się nad tym, czym jest tak zwany Audyt Energetyczny? Na uwadze powinniśmy mieć fakt, iż każdy dom (i mieszkanie) jest inny i unikalny – podobnie zresztą jak my sami. Różnią się nasze nawyki, zachowania oraz to, jak korzystamy z energii ? a każdy z nas robi to w zgoła odmienny sposób. W związku z tym wiele urządzeń energooszczędnych może okazać się nie do końca tak efektywne, jak wcześniej mogliśmy się spodziewać – i dlatego właśnie tak ważne wydaje się opracowanie planu oszczędzania energii. Tego natomiast nie da się stworzyć, jeżeli nie wie się, co w domu pożera najwięcej energii, a jednocześnie jest przez nas najczęściej używane, tutaj do akcji mogą wkroczyć profesjonaliści, dzięki którym nie będziemy musieli szukać na ślepo, a będziemy w stanie od razu przystąpić do działania.

colorado-springs-home-energy-audit-resourcesJak tak naprawdę działa audyt energetyczny? Otóż szereg profesjonalistów odwiedza nasz dom czy mieszkanie i sprawdza, bardzo dokładnie, pokój po pokoju i skrawek po skrawku, w jaki sposób my i nasz dom zużywamy energię, jak tracimy ją na niedoskonałych rozwiązaniach grzewczych i przeciętnej jakości sprzętach elektrycznych. Naturalnym jest, że nasunie nam się pytanie czy nie moglibyśmy zaoszczędzić i sami taki audyt wykonać? Oczywiście, że tak, jednak są różnego rodzaju niedociągnięcia, których sami nie będziemy w stanie dostrzec.

Mimo wszystko samodzielny audyt jest uważany za doskonały pierwszy krok ku uczynieniu własnego domu efektywnym elektrycznie w końcu to my doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, czego najwięcej używamy i jak został zaprojektowany nasz dom. To my znajdziemy też najbardziej efektywne sposoby na zredukowanie zużycia prądu, a zatem i zaoszczędzenie niemałej ilości pieniędzy. Wystarczy, że przejrzymy Internet w poszukiwaniu sprawdzonych porad i wskazówek dotyczących oszczędzania na prądzie i znajdziemy ich zastosowanie w naszym domu, a nasz rachunek będzie w stanie się skurczyć i to w bardzo znaczącym oraz zauważalnym stopniu. A co w tym wszystkim jest najlepsze? Otóż to, że robimy to sami, a zatem nie płacimy nic za tego typu usługę! A ta może kosztować krocie, zwłaszcza gdy posiadamy pokaźnych rozmiarów dom.

Jak zatem podstawowy audyt naszego domu powinien wyglądać? Otóż wyposażeni w kawałek kartki i ołówek powinniśmy przejść cały dom, zatrzymując się na każdym pomieszczeniu i uważnie przyjrzeć się każdemu jego elementowi, który pobiera energię elektryczną. Przede wszystkim sprawdzamy okna i drzwi – jeżeli wyglądają staro, a zbliżając się do nich czujemy chłód, po prostu je zapisujemy. Nie robimy tego na pamięć, dokładnie to sprawdzamy i zapisujemy, gdyż w przeciwnym wypadku cały audyt nie będzie miał sensu.

Gdy już mamy wszystko dokładnie zapisane, siadamy do stołu i rozpoczynamy nasze matematyczne obliczenia. Po prostu mnożymy zużycie energii każdego urządzenia przez szacowaną przez nas liczbę godzin, w trakcie których w ciągu dnia dane urządzenie jest widoczne. W ten sposób dojdziemy do dziennego zużycia prądu. Bardzo dobrze jest takie obliczenia wykonywać na komputerze – w ten sposób co miesiąc będziemy mogli porównywać nasze wyniki.

Dzięki naszym obliczeniom będziemy w stanie określić, gdzie i jak bylibyśmy w stanie oszczędzić nieco energii. Z pewnością pomoże nam to w implementacji coraz to większych zmian oraz w uczynieniu naszego domu energooszczędnym i to w pełnym tego słowa znaczeniu.

One Response to Samodzielny audyt energetyczny

  1. Karolina pisze:

    Warto samodzielnie dokonywać takich audytów. Dodatkowo można rozpisać wszystko w excelu i co miesiąc obliczać zużycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *