Usuwanie płyt azbestowych. Remont budynków z wielkiej płyty krok po kroku

rusztowania

Azbest był materiałem, który doceniano za jakość, trwałość i niezawodność. Był szczególnie popularny w latach 60-tych i 70-tych, jednak już od lat 80-tych zaczęto zauważać wzrost zachorowań na pylicę, inne choroby płuc, czy też nowotwory. Szczególnie dotyczyło to pracowników, którzy pracowali z tym materiałem. Dlatego należy zastosować odpowiednie rozwiązania, dzięki którym można bezpiecznie i szybko usunąć azbest. Tutaj niezwykle ważna jest precyzja i zastosowanie odpowiednich urządzeń takich jak rusztowania elewacyjne.

Znalezienie odpowiedniej firmy ma największe znaczenie

Warto wiedzieć, że w Polsce nawet połowa domów jest pokryta azbestem. Często właściciele takich gospodarstw domowych boją się usuwania tego materiału, gdyż jak wiadomo najbardziej szkodliwy jest azbest pylący, gdyż rakotwórczy pył osiada bardzo szybko na płucach i zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Dlatego już na samym początku należy pamiętać, że kluczowe znaczenie ma znalezienie odpowiedniej firmy, która posiada specjalne uprawnienia. Listę firm uprawnionych można znaleźć w lokalnym wydziale ochrony środowiska. Należy także wiedzieć, że pracownicy będą pracować w specjalnych maskach, a także kombinezonach i obuwiu roboczym, które posiada odpowiednie pokrycie. Warto jeszcze wiedzieć, że o planowanym usunięciu azbestu należy powiadomić organ architektoniczno-budowlany i tutaj należy przestrzegać okresu 30 dni przed rozpoczęciem samych prac. Jak wiadomo wykwalifikowana ekipa będzie usuwać azbest tak, aby nie doszło do skażenia środowiska. Jednak nadal warto wcześniej poinformować sąsiadów, że będziesz wykonywać takie prace. Dzięki temu również oni będą mogli odpowiednio się do nich przygotować.

Koszty usunięcia azbestu

Każda inwestycja, która dotyczy usunięcia szkodliwych materiałów jest stosunkowo droga. Nie inaczej jest w przypadku usuwania azbestu, tym bardziej, że wymaga to zatrudnienia ekipy, ale płaci się również za utylizację tego niebezpiecznego materiału. Zatem ceny rozpoczynają się tutaj od kilkuset złotych za metr kwadratowy. Zawsze jednak można sprawdzić czy w danej gminie nie można starać się o dofinansowanie z tego tytułu. Bardzo wiele budynków z wielkiej płyty posiada jeszcze azbestowe pokrycie dachowe. Tutaj niezwykle dużą rolę odgrywa determinacja lokatorów, którzy powinni zgłaszać administracji konieczność usunięcia azbestu. Warto wiedzieć, że sami lokatorzy nie powinni z tego tytułu ponosić dodatkowych kosztów, wszak w czynszu znajduje się dodatkowa opłata remontowa, z której można pokryć owe prace. Jednak takie budynki wymagają jeszcze często dodatkowego remontu. Jak go wykonać krok po kroku?

Zmiana materiału dachowego

Zaraz po usunięciu azbestu należy dokładnie zabezpieczyć konstrukcję dachową i pokryć ją odpowiednim materiałem. Tutaj możliwości jest sporo. Jednak bardzo często wygrywa aspekt ekonomiczny. Zatem w tym przypadku warto zdecydować się na blachodachówkę. Jest ona tania, a jednocześnie takie pokrycia dachowe można wykonać bardzo szybko. Warto jeszcze pamiętać, aby jej kolor dobrać do koloru tynku i stworzyć monochromatyczną całość.

Ocieplenie ma znaczenie

W wielu budynkach z wielkiej płyty problemem jest wilgoć. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak ocieplenia bądź też ocieplenie słabej jakości. Dlatego należy wiedzieć, że ocieplenie ma duże znaczenie dla komfortu, ale i zużycia ciepła. Tutaj można wybrać metodę ocieplania styropianem, który wydaje się bardzo trwały, niezawodny i efektywny. Jeżeli nie wymienia się okien to warto je przynajmniej uszczelnić, podobnie jak stolarkę drzwiową. Warto również zastanowić się nad ociepleniem poddasza i tutaj można zastosować piankę poliuretanową, która jest droższa niż sam styropian, jednak zapewnia zdecydowanie większą szczelność. Dopiero po ociepleniu budynku można przejść do samego wykonania tynku i tutaj doskonale sprawdzi się tynk mineralny, który jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Wybór rusztowania ma znaczenie

Oczywiście podczas remontu niezbędne jest zastosowanie odpowiednich rusztowań elewacyjnych. Takie modele bardzo szybko się rozkłada i składa, a przy tym mogą być bardzo wysokie, dlatego doskonale sprawdzą się do remontu budynku z wielkiej płyty. Profesjonalne rusztowanie elewacyjne pozwala na precyzyjne wykonanie wszystkich prac remontowo-budowlanych. Kolejną zaletą są zabezpieczenia w postaci barierek ochronnych, a także siatek, które są niezbędne także przy ściąganiu azbestu.

Usunięcie azbestu i remont bloku z wielkiej płyty może być kosztowny, ale w tym przypadku oszczędność nie jest najważniejsza. Niewątpliwie najistotniejsze jest bezpieczeństwo, a także zdrowie pracowników i mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *