W jaki sposób wybrać odpowiednią bramę garażową?

Garage and house

W ofertach producentów bram garażowych najczęściej możemy się spotkać z takimi określeniami jak: bramy uchylne, bramy segmentowe, bramy rolowane i bramy rozwieralne. Warto, przed dokonaniem zakupu którejkolwiek z nich, zapoznać się z charakterystyką i specyfiką danego typu bram, tak aby dokonany przez nas wybór był trafny, a zakupiony przez nas produkt służył nam przez lata.

Bramy rozwieralne, czyli otwierane na boki, spotyka się już coraz rzadziej i z reguły muszą być wykonywane na specjalne zamówienie klienta, ponieważ wymagają wiele miejscu, a montaż napędu elektrycznego nie zawsze jest możliwy. Z tego powodu zainteresowanie tego typu bramami ciągle spada, chociażby na rzecz bram płytowych, nazywanych też uchylnymi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że dolna część bramy w czasie jej otwierania wysuwa się na zewnątrz, podczas gdy górna chowa się do wnętrza garażu. Jest to często spotykane rozwiązanie, jednak wciąż wymagające dość sporej ilości miejsca. Dlatego, jeżeli przestrzeń przed garażem jest ograniczona, lepszym wyborem będą segmentowe bramy garażowe lub bramy rolowane. Zasada działania bram żaluzjowych (rolowanych) jest bardzo podobna do mechanizmu działania żaluzji okiennej. Tego typu produkty są dosyć wygodne w użytkowaniu, jednakże dość trudno znaleźć je w ofertach producentów. Natomiast bramy segmentowe cechują się bardzo dobrymi parametrami w zakresie izolacji termicznej, dlatego w przypadku garażu ogrzewanego warto rozważyć ich wybór. Składają się one z połączonych ze sobą segmentów, które w zależności od typu bramy mogą być podciągane do góry, co pozwala na korzystniejsze wykorzystanie przestrzeni, lub rozsuwane na boki. Nadają się one również do montażu w otworach z łukowym nadprożem. 

Chociaż zakres cenowy różnych typów bram jest mocno zróżnicowany, warto pomyśleć o tym, że bramy garażowe stanowią inwestycje na lata i czasem nie warto decydować na najtańszą opcję, ponieważ w dłużej perspektywie może okazać się ona bardziej kosztowna od innych. Obecnie najistotniejszym kryterium w doborze bram jest to, w jaki sposób jej montaż wpłynie na koszty ogrzewania budynku. W przypadku ich obniżenia niesie to za sobą wieloletnią oszczędność dla właściciela garażu, szczególnie ogrzewanego lub umiejscowionego w bryle budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *