Z jakich gatunków drewna wykonuje się wiązary dachowe

Construction of new wooden house. Beams frame close up

Wiązary dachowe zastępują typową więźbę. Znacznie ułatwiają one pracę inwestorom oraz budowniczym i poszerzają możliwości konstrukcyjne. Dowiedz się, jakie zalety mają wiązary dachowe, gdzie są stosowane i z jakich gatunków drewna się je wykonuje, aby zapewnić im wieloletnią trwałość i dobre właściwości nośne niezbędne przy dużych inwestycjach budowlanych.

Zalety wiązarów dachowych

O to, jakie korzyści można mieć z zastosowania wiązarów dachowych, zapytaliśmy ekspertów z firmy, która na ten temat wie wszystko. Przedsiębiorstwo Partner zajmuje się wykonywaniem wiązarów dachowych na zamówienie od ponad 25 lat.

Dla naszych klientów najważniejsze jest to,  że dzięki wiązarom mogą oni stworzyć przestrzeń o rozpiętości nawet do 30 metrów bez ścian pośrednich. To daje możliwości zupełnie dowolnej aranżacji tak utworzonego wnętrza za pomocą tanich i szybkich w montażu ścianek działowych.

Ta cecha sprawia, że wiązary dachowe mają mnóstwo zastosowań w budownictwie prywatnym i przemysłowym oraz publicznym. Można z ich użyciem wykonać zarówno poddasze w domu, jak i halę magazynową.

Osoby, które zdecydowały się na wiązary drewniane, mogą być pewne, że zaoszczędziły – to rozwiązanie jest nawet o połowę tańsze od betonowych czy metalowych odpowiedników. Do oszczędności należy też zaliczyć szybkość montażu, która obniża koszty pracy. Na budowę dowożone są gotowe do montażu elementy stanowiące kompletną całość. Prace te można wykonywać nawet zimą. Wydłuża to sezon budowlany i pozwala szybciej cieszyć się ukończoną inwestycją.

Z jakiego drewna tworzy się wiązary?

Drewno wykorzystywane do budowy wiązarów dachowych musi unieść ciężar dachu. Im większa rozpiętość budynku, tym większą odpornością na ciężar musi odznaczać się drewno. Niezależnie od tego, jaki gatunek będzie użyty, musi być ono suche – wilgotność nie może przekroczyć 18%. W ten sposób unika się ryzyka związanego z pleśnieniem tego naturalnego materiału i podnosi się bezpieczeństwo użytkowników oraz trwałość całości. Dodatkowo stosuje się impregnację materiałami bezpiecznymi dla ludzi i zwierząt, więc wiązary mogą być stosowane także w budynkach o przeznaczeniu inwentarskim.

Jednym z gatunków drewna przeznaczanego na wiązary dachowe jest świerk. Drewno jest uważnie sortowane, aby wybrać tylko te belki, które spełniają wymagania budowlane. Cały proces przebiega pod codzienną ścisłą kontrolą, a sterowane numerycznie maszyny zapewniają powtarzalność konstrukcji i minimalizują straty drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *